A mikrovállalkozásról
A 2015. évi 22-es számú törvény által jóváhagyott adótörvénykönyv értelmében mikrovállalkozásnak minősül az a gazdasási tevékenységet folytató jogi személy, amely éves összárbevétele az előző pénzügyi évben:
- nem több mint 500.000 EUR,
- nem banki, biztosítási, tőkepiaci (kivétel a közvetítés) tevékenységből, szerencsejátékkal vagy kőolaj és földgáz kitermelésével kapcsolatos tevékenységből származik, illetve
- a tanácsadási és ügyvezetési tevékenységből származó bevétele nem haladja meg a forgalom 20%-át.
Az euróban megadott értékhatár lejre történő átszámítása a Romániai Nemzeti Bank által megállapított, az adott vállalkozás üzleti évének lezárásakor érvényes deviza árfolyamon történik.
A fenti vizsgálódást követően át kell tekinteni a tulajdonosi struktúrát is, mivel a mikrovállalkozás törzstőkéjéből az állam és az önkormányzat nem rendelkezhet tulajdoni részesedéssel.
Ugyanakkor, a fenti adatoktól függetlenül, a gazdasági társaság nem minősül mikrovállalkozásnak ha a cégnyilvántartási hivatalnál vagy a bíróságon bejegyzett felszámolás/csődeljárás alatt áll.
A mikrovállalkozás szerinti adózás kötelező az újonnan alapított vállalkozásokra illetve azokra a gazdasági társaságokra nézve, amelyek az előző pénzügyi évben eleget tettek a fenti követelményeknek
Kivételt képeznek azok az újonnan alapított vállalkozások, amelyek egy legkevesebb 45.000 lej értékű törzstőkével rendelkeznek. Nekik választási lehetőségük van a mikro és a profitadó között. A választott adózási rendszer végleges, feltéve, hogy a működése alatt a cég törzstőkéje nem csökken az említett határérték alá, ellenkező esetben a következő pénzügyi évben a mikrovállalkozásokra vonatkozó adózást kell alkalmazzák.
Az üzleti, pénzügyi év időtartama megegyezik a napári évvel. Egy újonnan alapított vagy egy megszűnt vállalkozás pénzügyi éve alatt a naptári év azon időtartamát értjük, amikor az illető jogi személy létezett.
A törvény két adókulcsot alkalmaz:
- az árbevétel 1%-a – ha a vállalkozás egy vagy több alkalmazottat foglalkoztat és
- az árbevétel 3%-a – ha a gazdasági társaságnak egyetlen alkalmazottja sincs.
Alkalmazottnak minősül az a személy aki egyéni munkaszerződés alapján, teljes munkaidőben van foglalkoztatva. Ezen feltétel teljesítve van abban az esetben is ha a vállalkozás részmunkaidőben több alkalmazottat foglalkoztat és a részarányok összessége kitesz egy teljes munkaidőt vagy ha a vállalkozás olyan megbízói vagy ügyvezetői szerződést köt, amely az illető személynek a nemzeti bruttó minimálbérnek megfelelő jövedelmet biztosít.
A foglalkoztatott személyek számának a változása maga után vonja az alkalmazott adókulcs módosulását is.
Úgyszintén, ha az árbevétel meghaladja az 500.000 eurót vagy a tanácsadásból és ügyvezetési tevékenységből származó bevétel meghaladja a forgalom 20%-át, a bevétel alapú adó nyereségadóra változik.
A fentiek ismeretében érdemes megfontolni, hogy milyen vállalkozási formát válasszunk, hiszen sok esetben a mikrovállalkozás immár előnyösebb mint az engedélyezett magánszemély vagy az egyéni vállalkozás.
- A követeléseink polgári eljárás keretén belül történő érvényesítéséről
- Gyakorlati útmutató a KFT alapításához
- Elmúltál 16 és vállalkoznál? Megoldás: a családi vállalkozás! (Întreprinderea familială)
- A korlátolt felelősségű társaság (KFT) működéséről
- Az egyéni vállalkozásról, vagyis a PFA
- Induló vállalkozás (SRL – DEBUTANT), akár 10.000 Eur értékű állami támogatással
- Hogyan szerezzünk védjegyoltalmat Romániában?