A családi vállalkozás
Elmúltál 16 és vállalkoznál? Megoldás: a családi vállalkozás! (Întreprinderea familială)
Az engedélyezett magánszemély és az egyéni vállalkozás mellett a családi vállalkozás a harmadik egyszerűsített vállalkozási forma, amelynek létesítését és engedélyezését a 2008. évi 44-es sz. sürgősségi kormányrendelet szabályozza.
Két vagy több családtag hozza létre, aki akár egyéni vállalkozó, engedélyezett magánszemély vagy más cég alkalmazottja is lehet.
Családtgnak minősül az a férj, feleség, 16 évnél idősebb gyermek, valamint IV. fokig terjedő rokon, aki:
- teljes cselekvőképességgel rendelkezik (gyermek esetén legalább 16 év),
- nem követett el a pénzügyi, könyvelési, vám- vagy adótörvények által büntetett cselekedetet,
- saját felelősségre nyilatkozza, hogy eleget tesz az egészségügyi, állategészségügyi, környezetvédelmi és munkavédelmi törvényes előírásoknak,
- szakképesítése vagy szakmai tapasztalata van, amennyiben olyan gazdasági tevékenységet szeretne folytatni, ahol ezt a törvény feltételként rögzíti.
A családi vállalkozás a tagok által írásban rögzített megalakulási egyezmény alapján jön létre, amelynek kötelező módon tartalmaznia kell a családtagok és az általuk kinevezett nagykorú képviselő személyes adatait, a működési feltételeket, a nyereség illetve a veszteséghez való hozzájárulási arányokat, a tagok közötti viszonyokat, a kilépés lehetőségét és az okirat keltezését.
Létesítése és engedélyezése a székhely szerint illetékes cégjegyzék hatáskörébe tartozik, jogi személyiséggel nem rendelkezik.
A bejegyzésre irányuló kéréshez csatolni kell: a tagok személyi igazolványának/útlevelének a másolatát, a névfoglalót, a megbízott képviselő aláírási címpéldányát, a fenti követelmények teljesítését bizonyító dokumentumokat, a székhelyre vonatkozó bérleti vagy haszonkölcsön szerződést, a megalakulási egyezményt, a képviselő megbízását és, szükség esetén, a lakóbizottság beleegyezését, vagyont, szakképesítést és szakmai tapasztalatot igazoló iratokat.
A vállalkozás ügyintézését a tagok által megbízott képviselő látja el, a javakkal kapcsolatos rendelkezési jogügyletekhez (adás-vétel, stb) viszont szükséges a tagok egyszerű többségével hozott határozata. A vállalkozás által szerzett javak a tagok közös tulajdonát képezik, az alapító okiratban meghatározott részarányoknak megfelelően.
A családi vállalkozás szerződéses viszonyban állhat bármilyen magán vagy jogi személlyel, más családi vagy egyéni vállalkozással illetve engedélyezett magánszeméllyel, a kormányrendelet nem korlátozza a CAEN (TEÁOR) kódban feltüntetett gazdasági tevékenységek számát, viszont egyéni munkaszerződéssel alkalmazottakat nem foglalkoztathat.
A vállalkozás saját vagyonnal nem rendelkezik, de a tagok a tevékenység folytatását szolgáló vagyon létrehozása mellett dönthetnek, az alapító okiratban megjelölve a tagi hozzájárulás mértékét.
A tagokat korlátlan felelősség terheli, a vállalkozást szolgáló vagyon mellett saját vagyonukkal egyetemlegesen felelnek az esetleges adósságokért, az alapító egyezségben rögzített részesedések szerint. Jövedelmük után adót, szociális és egészségbiztosítási járulékot fizetnek.
A családi vállalkozás megszűnik és a cégjegyzékből kitörlik ha tagjainak több mint fele így dönt, kilép vagy meghal.
- A követeléseink polgári eljárás keretén belül történő érvényesítéséről
- Gyakorlati útmutató a KFT alapításához
- A korlátolt felelősségű társaság (KFT) működéséről
- A mikrovállalkozásról
- Az egyéni vállalkozásról, vagyis a PFA
- Induló vállalkozás (SRL – DEBUTANT), akár 10.000 Eur értékű állami támogatással
- Hogyan szerezzünk védjegyoltalmat Romániában?