Az engedélyezett magánszemély intézménye, vagyis a PFA
Az engedélyezett magánszemélyekről (persoană fizică autorizată)
„Egyéni vállalkozást szeretnék indítani engedélyezett magánszemélyként. Mi az eljárás ebben az esetben?”- kérdezi olvasónk.
Az engedélyezett magánszemély (PFA) létesítését és engedélyezését a 2008. évi 44-es sz. sürgősségi kormányrendelet szabályozza, másik két vállalkozási forma, az egyéni illetve a családi vállalkozás mellett.
Bármilyen gazdasági tevékenység folytatható ebben a formában, kivétel a szabad foglalkozások és olyan speciális törvényben szabályozott tevékenységek, amelyek esetében kötelező módon más vállalkozási formát szabályoz a törvény.
Engedélyezett magánszemély lehet az a teljes cselekvőképességgel és székhellyel rendelkező egyén, aki nem követett el a pénzügyi, könyvelési, vám vagy adótörvények által büntetett cselekedetet és nyilatkozza, hogy eleget tesz az egészségügyi, állategészségügyi, környezetvédelmi és munkavédelmi törvényes előírásoknak.
Ez a vállalkozási forma nem rendelkezik jogi személyiséggel, viszont bejegyzése és engedélyeztetése, a gazdasági társaságokhoz hasonlóan, a székhely szerint illetékes Cégjegyzék hatáskörébe tartozik.
A bejegyzésre irányuló kérelemhez csatolni kell:
- a kérelmező személyi igazolványának/útlevelének a másolatát,
- a székhelyül szolgáló ingatlan használatára feljogosító okiratot,
- saját felelősségre tett nyilatozatot a fent említett törvényes követelmények teljesítésére vonatkozóan,
- esetenként, a szakképesítést vagy szakmai tapasztalatot igazoló dokumentumokat.
A törvény által előírt követelmények teljesítése esetén, a kérelmezéstől számított 3 napon belül a kirendelt bíró engedélyezi az egyéni vállakozás létrehozását és elrendeli a cégjegyzékbe való nyilvántartásba vételét, kiállítva a bejegyzési bizonylatot.
A 2017 január 17.-től hatályba lépett törvényes rendelkezések korlátozzák a tevékenységi körök számát, így egy engedélyezett természetes személy legtöbb 5 CAEN (TEÁOR) kódban feltüntetett gazdasági tevékenységet folytathat.
Az engedélyezett személy nem rendelkezhet más egyéni vállalkozással, viszont együttműködhet, szerződést köthet bármilyen magán – vagy jogi személlyel, más engedélyezett természetes személlyel, egyéni vagy családi vállalkozással. Jövedelme után adót, szociális és egészségbiztosítási járulékokat fizet.
A legújabb törvénymódosítás értelmében ezen vállalkozási formában működő személynek lehetősége van akár egyénileg dolgozni, akár legtöbb 3 alkalmazottat foglalkoztatni.
Az ilyen típusú vállalkozási forma előnye az egyszerűsített könyvelés illetve, hogy az érintett személy a meglévő munkaviszonya mellett mellékfoglalkozásként kiprópálhatja magát a vállalkozói közegben, a biztos munkahely feladása nélkül.
Hátrány a korlátlan felelősség, mert az egyéni vállalkozó a vállalkozás javai mellett a saját vagyonával is felel az esetleges követelésekért, károkért, ezért ha vállalkozása már beindult, stabilan működik, célszerűbb lehet váltani és egy korlátolt felelősségű gazdasági társaságban folytatni tovább a tevékenységet.
- A követeléseink polgári eljárás keretén belül történő érvényesítéséről
- Gyakorlati útmutató a KFT alapításához
- Elmúltál 16 és vállalkoznál? Megoldás: a családi vállalkozás! (Întreprinderea familială)
- A korlátolt felelősségű társaság (KFT) működéséről
- A mikrovállalkozásról
- Induló vállalkozás (SRL – DEBUTANT), akár 10.000 Eur értékű állami támogatással
- Hogyan szerezzünk védjegyoltalmat Romániában?