A munkaviszony felmondása az alkalmazott személyével összefüggő indokok miatt
A munkaviszony felmondása az alkalmazott személyével összefüggő indokok miatt
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2003. évi 53-as számú törvény 61. cikkelyének értelmében a munkaszerződés felbontható az alkalmazott személyével összefüggő indokok miatt amennyiben:
- a munkavállaló elkövet egy súlyos vagy ismételt fegyelmi vétséget vagy megszegi a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségeit,
- ellene 30 napnál tovább tartó előzetes letartóztatást vagy házi őrizetbe vételt rendeltek el,
- orvosszakértő olyan fizikai/pzsihés alkalmatlanságot állapított meg, amely lehetetlenné teszi a mukahelyi kötelezettségek teljesítését,
- a munkavállaló szakmailag nem megfelelő.
Gyakorlatban különös odafigyelést igényel a munkaviszonynak az a) és a d) pontban rögzített indok alapján történő felbontása, mivel ezen esetekben az elbocsátási határozatot kötelező módon meg kell előznie egy fegyelmi eljárásnak (a) illetve egy szakmai kiértékelésnek (b).
- A fegyelmi vétség alatt a munkával kapcsolatos olyan vétkes cselekedetet vagy az
alkalmazott olyan mulasztását értjük, amely által a munkavállaló megszegte a törvényes előírásokat, a belső szabályzatot, az egyéni vagy kollektív munkaszerződést vagy feletteseinek a törvényes rendelkezéseit.
Mivel a törvény nem határozza meg, hogy pontosan mi minősül súlyos fegyelmi vétségnek, a kötelező előzetes fegyelmi eljárás keretén belül a munkáltatóra hárul a vétség súlyosságának a megállapítása, figyelembe véve az elkövetés körülményeit, a következményeket, a munkavállaló magatartását és az alkalmazottal szemben kirótt esetleges előző fegyelmi rendelkezéseket.
A fegyelmi eljárás mulasztása a felmondás jogellenességét és a határozat semmisségét vonhatja maga után.
A joggyakorlatban indokolt felmondásnak számít például a munkahelyről való ismételt (elegendő kettő) késés, ismételt igazolatlan hiányzás, ittas állapot vagy munkaidő alatti alkohol fogyasztás.
Az eljárás szabályszerűségére tekintettel, a munkáltató köteles írásba foglalni az indokolt felmondási határozatot a tudomásszerzéstől számított 30 naptári napon belül, illetve az elkövetésétől számított legtöbb 6 hónapon belül.
- az alkalmazott szakmai felkészültségét a ténylegesen betöltött munkahelyi
hatáskörhöz, kötelezettségekhez és a munka jellegéhez kell viszonyítani.
A munkaviszony ezen a jogalapon való felbontásához nem szükséges semmilyen kár bekövetkeztének a bizonyítása, viszont kötelező az alkalmazott előzetes szakmai kiértékelése a kollektív munkaszerződésben vagy a belső szabályzatban előírt eljárás betartásával. Az elbocsátásra vonatkozó határozatot a felmondási ok megállapításától számított 30 napon belül kell megszerkeszteni.
Ne feledjük, hogy a munkaviszony egyoldalú felmondása a végső rendelkezés, amelyhez csak akkor folyamodjunk, ha az indokok tényleg súlyosak és bizonyíthatóak. Az eljárás betartásának kiemelt jelentősége van, mivel egy jogtalan elbocsátó határozat megsemmisítése esetén, a bíróság elrendelheti az alkalmazott korábbi munkakörébe való visszahelyezését és a kimaradt juttatások kifizetését.